Wszystko co powinieneś wiedzieć o myjkach ciśnieniowych

Specjalizacją naszej wypożyczalni są odkurzacze piorące. Jednak przy wynajmie często pytaliście nas o możliwość wypożyczenia także innych sprzętów jak np. myjki ciśnieniowe. Wychodząc naprzeciw waszym oczekiwaniom wprowadziliśmy do naszej oferty taki właśnie produkt. Dlatego tym razem chcielibyśmy Wam nieco przybliżyć myjki ciśnieniowe…

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Myjka ciśnieniowa jest urządzeniem stosunkowo prostym w obsłudze. Cała zasada pracy myjki sprowadza się wygenerowania przez pompę wysokiego ciśnienia wody a następnie wyrzutu jej poprzez lancę i zamontowaną końcówkę. Ciśnienie generowane przez sprzęt podaje się barach i może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy bar.

myjka ciśnieniowa

Do działania myjki niezbędne są dwa elementy. Źródło zasilania oraz dostęp do wody.

Ze względu na źródło zasilania możemy wyróżnić:

  • myjki zasilane z sieci 230V – to najpopularniejszy model, który może być stosowany niemal w każdym miejscu gdzie jest podłączenie do prądu. Zasilanie ze standardowego gniazdka elektrycznego to podstawowa zaleta tych myjek
  • myjki zasilane 400V – najczęściej są do myjki typowo przemysłowe o bardzo dużym ciśnieniu. Wysoka moc pompy wymusza stosowanie wyższego napięcia w celu zasilenia urządzenia
  • myjki spalinowe – najmniej popularne rozwiązanie, jednak niekiedy konieczne wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Są dość głośne a koszty użytkowania są wyższe niż w przypadku myjek elektrycznych

Ze względu na dostęp do wody możemy wyróżnić:

  • myjki podłączane do wody bieżącej – to najpopularniejszy typ myjki. Do myjki podłączamy bezpośrednio wąż z bieżącą wodą
  • myjki wykorzystujące wodą „zastaną” – niektóre modele mogą pobierać wodę ze zbiornika np. z beczki lub basenu. Takie rozwiązanie przydaje się wówczas gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody.

Zastosowanie myjek ciśnieniowych

Tak naprawę możliwość wykorzystania myjek ciśnieniowych ogranicza tylko nasza wyobraźnia i nasze potrzeby. Myjki powszechnie stosuje się do czyszczenia rozmaitych powierzchni, urządzeń, maszyn czy pojazdów.

Postaramy się przybliżyć najpopularniejsze zastosowania:

  • czyszczenie elewacji – dzięki myjkom można wyczyścić elewację budynków tak naprawę bez względu na rodzaj zastosowanej okładziny. Myjki poradzą sobie zarówno z chropowatymi tynkami jak i gładkimi kamiennymi powierzchniami. Częstym problemem są przede wszystkim zabrudzone tynki. Warunki atmosferyczne, deszcz, kurz, błoto, mchy – elewacje nie mają łatwo i każdego dnia są narażone na niekorzystne warunki. Warto zatem co jakiś czas przeprowadzić generalne czyszczenie. W większości wystarczy mycie samą wodą pod wysokim ciśnieniem. Niekiedy jak w przypadku porostów i mchów dobrze jest zastosować dodatkową chemię, która pozwoli zachować czystą powierzchnię na dłużej i opóźni rozwój porostów.
  • czyszczenie kostki brukowej – to jedna z najpopularniejszych czynności wykonywanych za pomocą tych urządzeń. Samodzielne czyszczenie kostki brukowej jest dość łatwe. Tutaj zasada doboru urządzenia jest prosta – im wyższe ciśnienie tym lepiej. Tak naprawę klasyczną kostkę betonową jest dość trudno uszkodzić w trakcie mycia więc nie potrzebna jest precyzyjna regulacja ciśnienia. W przypadku kostki można uzyskać najbardziej spektakularne efekty pracy. Często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji kostki na podjeździe. Zwykle tylko spłukujemy ją wodą z węża przy okazji jakiś prac w ogrodzie, zapominając iż na swojej powierzchni gromadzi ona także liczne zanieczyszczenia. Najczęstszymi zabrudzeniami są plamy z oleju, resztki gumy z opon samochodowych oraz opadający kurz i brud. W przypadku czyszczenia tego typu płaskich powierzchni dobrze jest zastosować specjalną przystawkę do czyszczenia. Dzięki przystawce czyszczenie jest bardziej efektywne. Najczęściej taka dostawka przybiera postarać płaskiego talerza z obrotowymi szczotkami. Ukryte wewnątrz szczotki umożliwiają dokładne pozbycie się zabrudzeń, natomiast obudowa zapobiega rozbryzgiwaniu wody.
  • mycie samochodu i innych pojazdów – to zastosowanie, które przychodzi na pierwszą myśl gdy mówimy o myjkach ciśnieniowych. Każdy lubi poruszać się czystym samochodem, więc wolny weekend dobrze wykorzystać na dokładne umycie samochodu. Co prawda często właściciele aut korzystają z popularnych myjni bezdotykowych, jednak jednym okiem spoglądamy na myty pojazd, drugim zaś sprawdzamy ile czasu pozostało do zakończenia mycia. Na myjniach myjemy szybko, tanio i mało dokładnie. Jeśli jednak macie więcej czasu warto przyłożyć się do mycia auta – oprócz umycia samej karoserii warto skupić się także na nadkolach, oponach z felgami, podwoziu a niekiedy warto umyć także komorę silnika. Ale myć możemy nie tylko samochody. Doskonale o tym wiedzą posiadacze wszystkich innych pojazdów. Możemy czyścić rowery (choć tutaj należy uważać aby woda pod dużym ciśnieniem, nie spenetrowała miejsc, do których nie powinna się dostać, zaś po samym myciu rower trzeba wysuszyć a elementy mechaniczne nasmarować). Możemy także czyścić motory, zwłaszcza gdy jeździmy po bezdrożach a błoto przykleja się do każdego możliwego elementu maszyny. W ostateczności możemy myć wszelkie inne pojazdy, które tego wymagają – koparki, quady, ciągniki, przyczepy czy maszyny przemysłowe.

Parametry techniczne myjek ciśnieniowych

Każde urządzenie posiada swoje cechy parametry pracy. W przypadku myjek najczęściej zwracamy uwagę na ciśnienie pracy – i słusznie. Jest to jeden z najważniejszych parametrów tego typu urządzeń, który może najwięcej nam powiedzieć na temat wydajności tego sprzętu. Oprócz ciśnienia istotnych jest także kilka innych elementów, które poniżej postaramy się przybliżyć…

  • ciśnienie – to najważniejszy parametr każdej myjki. Teoretycznie im większe ciśnienie tym większa skuteczność czyszczenia. Za wytwarzanie wysokiego ciśnienia odpowiada w myjce pompa. To właśnie ona jest najbardziej obciążonym elementem każdej myjki. Warto aby sprzęt wyposażony był w solidną pompę. Pompa może być wykonana z kompozytu (plastiku), aluminium lub mosiądzu. Najtańsze myjki posiadają kompozytowe, najmniej wytrzymałe pompy. Często ulegają awarii i nie zapewniają wysokiego ciśnienia. Najlepsze sprzęty wyposażonego są w mosiężne pompy (tak jest w przypadku myjki Karcher HD 5/15 znajdującej się w ofercie naszej wypożyczalni).

Producenci podają 2 zakresy ciśnienia:

ciśnienie robocze – to uśredniona wartość ciśnienia jaką generuje dana myjka. W przypadku porównywania różnych urządzeń warto brać pod uwagę właśnie ten parametrów

ciśnienie maksymalne – na maksymalna wartość ciśnienia jaką można uzyskać przez stosunkowo krótki czas, lub poprzez zastosowanie dysz „mogących” sprawiać wrażenie większej efektywności myjki.

Ciśnienie podawane jest w barach. Myjki mogą posiadać ciśnienie od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy bar. Najtańsze i najprostsze myjki tzw. marketowe posiadają niskie ciśnienie rzędu 70 bar. O ile do sobotniego umycia karoserii samochodu osobowego takie ciśnienie będzie wystarczające to już do bardziej zaawansowanych prac będzie zdecydowanie zbyt niskie. Dużo bardziej wydajne i efektywne są myjki o ciśnieniu około 130 bar. Można przyjąć, że myjka 130 bar to taki średniak do zastosowań półprofesjonalnych dzięki której będziemy w stanie wyczyścić większą ilość powierzchni. Do zastosowań profesjonalnych, w celu uzyskania jak najlepszych efektów czyszczenia dobrze aby ciśnienie robocze myjki wynosiło około 150 bar a ciśnienie maksymalne około 200 bar (właśnie takie parametry posiadają myjki Karcher znajdujące się w naszej wypożyczalni). Ostatnią grupą urządzeń, które wyróżniamy ze względu na wielkość ciśnienia są duże profesjonalne myjki posiadające ciśnienie od kilkuset do kilku tysięcy bar. Są to jednak zdecydowanie urządzenia, które powinny być obsługiwane jedynie przez wykwalifikowane i przeszkolone osoby. W rękach amatora mogły by wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dla przykładu najmocniejsze myjki są wykorzystywane do usuwania oznakowania poziomego na jezdniach. Ich moc jest tak ogromna iż są w stanie uszkodzić wierzchnią warstwą masy bitumicznej

  • moc – co prawda moc nie jest najważniejszym parametrem, jednak także warto zwrócić na nią uwagę. W dużym skrócie im większa jest moc myjki tym więcej prądu będzie zużywać. Najczęściej spotykamy się z mocą myjek w przedziale 1000 W – 2000 W.
  • długość węża – im dłuższy wąż tym praca z myjką będzie bardziej komfortowa. Wąż zapewniający wygodną pracę powinien mieć minimum 5 metrów długości. Będzie to wystarczająca długość do najczęstszych prac
  • waga – ponieważ większość myjek posiada kółka transportowe nie jest to dość istotny parametr. W trakcie pracy w obrębie domu łatwo przeciągniemy myjkę w inne miejsce. Na wagę warto zwrócić uwagę w szczególności gdy często będziemy przemieszczać się z myjką i ją przenosić. Najczęstsza waga profesjonalnych lub półprofesjonalnych myjek ciśnieniowych zawiera się w przedziale od 10 kg do 30 kg
  • ilość dysz – niektóre myjki posiadają różne dysze do różnych zastosowań. Podstawową końcówką roboczą jest tzw. lanca. Jest to najprostsza i najbardziej uniwersalna końcówka (a w najtańszych myjkach jedyna) służąca to wszystkich podstawowych prac. Często dołączana jest także druga końcówka tzw. rotacyjna. Służy ona do kierowania strumienia wody pod odpowiednim kątem i tym samym do bardziej efektywnego czyszczenia.

Podsumowanie

Jak widać, mimo iż myjka ciśnieniowa nie jest skomplikowanym w obsłudze urządzeniem to jednak jej wykorzystanie wymaga znajomości przynajmniej podstawowych zagadnień technicznych. Jeśli urządzenie nie będzie stale wykorzystywana do przydomowych prac, warto rozważyć wynajem myjki ciśnieniowej Warszawa zamiast jej zakupu. Na pewno dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na magazynowaniu, przeglądach okresowych i naprawach sprzętu.

WypozyczalniaOdkurzaczy.pl
5/5 (26 opinii)