Ekologia, wysoka skuteczność czyszczenia oraz możliwość zabijania wirusów i bakterii to ostatnio temat „na czasie”. Dlatego nie bez powodu parownice cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Taki sprzęt skraca czas pracy do minimum, a przy tym jest łatwy i tani w użytkowaniu. Zalety parownic przekonały nas do wprowadzenia ich do oferty naszej wypożyczalni. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat myjek parowych to zapraszamy do lektury.
Czym jest parownica?
Parownica to sprytne urządzenie, które pozwala na wyczyszczenie rozmaitych powierzchni bez użycia chemii. Dużą zaletą jest możliwość czyszczenia trudno dostępnych miejsc, z uwagi iż gorąca para pod dużym ciśnieniem jest w stanie spenetrować wszystkie zakamarki naszego domu. Myjka parowa wyrzuca gorącą i suchą parę pod wysokim ciśnieniem. Moc uderzeniowa pary rozbija brud znajdujący się na powierzchni, a wysoka temperatura zabija drobnoustroje, wirusy i bakterie. Urządzenie zatem nie tylko doskonale czyści, lecz także dezynfekuje czyszczone powierzchnie zapewniając odpowiednie warunki higieniczne. Przyjmuje się, że napełniona parownica jednym litrem czystej wody pozwala na umycie około 80 m² płaskiej powierzchni.
Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Karcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych.
Zastosowanie parownic
Parownicami można czyścić niemal każdą powierzchnię lub materiał. W szczególności za pomocą parownicy można czyścić
- posadzki
- gres i glazurę
- beton
- szkło
- drewno
- elementy plastikowe i metalowe
- części i elementy samochodowe
- tapicerkę materiałową
- dywany
- materace
- wyposażenie kuchni i łazienki
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż z myjki parowej wyrzucana jest tzw. sucha para, czyli para o niskiej wilgotności. Dzięki temu możemy czyścić elementy i urządzenia wrażliwe na wilgoć. Parownicą możemy zdezynfekować także wszystkie miękkie powierzchnie bez konieczności ich prania jak np. tapicerka samochodowa, tapicerka meblowa, samochodowe foteliki dziecięce oraz inne artykuły dziecięce.
Parametry techniczne parownic
W przypadku parownic nie ma raczej sensu zagłębiać się i dokładnie analizować parametrów technicznych ponieważ w codziennej pracy raczej nie zauważymy dużych różnic w efektywności czyszczenia. Z reguły najczęściej spotykamy się z oznaczeniem ciśnienia z jaką wyrzucana jest para wodna. W dobrych modelach najczęściej spotykana jest się wartość około 4 bar. Takie ciśnienie jest w zupełności wystarczające nawet przy profesjonalnym czyszczeniu gorącą parą.
Drugim parametrem (nieco bardziej istotnym) jest moc grzałki. Moc grzałki informuje nas o tym jak dużo czasu potrzebuje urządzenie na podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Najczęściej w parownicach stosuje się grzałki o mocy około 2000W. W najmniejszych domowych parownicach grzałki często mają moc ok. 1500W – co przekłada się dłuższy czas podgrzania wody – około 6 minut. W przypadku profesjonalnych modeli parownic jak np. Karcher SG 4/4 (czyli modelu znajdującego się w ofercie naszej wypożyczalni) moc grzałki wynosi aż 2300W, co przekłada się na skrócenie czasu podgrzania wody nawet do kilkudziesięciu sekund.
Jak wygląda czyszczenie parownicą
Ponieważ jak już wspominaliśmy parownica jest dość prostym w obsłudze urządzeniem to i samo czyszczenie nie powinno nikomu sprawić żadnych problemów. Całość obsługi sprowadza się do wlania wody do zbiornika umieszczonego wewnątrz parownicy, włączeniu urządzenia, oczekiwaniu na podgrzanie wody a następnie przystąpieniu do czyszczenia. W samą pracę nie musimy wkładać ani dużo siły ani energii. Nie ma potrzeby mocnego docisku końcówki do powierzchni ponieważ całą pracę wykonuje sama para wodna a nie siła naszych mięśni.
Parownica jest wygodna w użytkowaniu także z uwagi na swoje kompaktowe wymiary. Większość niedużych parownic można wymiarami porównać do zwykłego domowego odkurzacza.
Jeśli chodzi o czynności eksploatacyjne to należy pamiętać o regularnym odkamienianiu sprzętu. Warto zastosować co kilka miesięcy dobry odkamieniacz, aby zachować parownicę w idealnym stanie technicznym. W parownicach profesjonalnych często stosuje się specjalne filtry, które wstępnie filtrują wlewaną do zbiornika wodę. Filtr zawiera tzw. nabój filtrujący. Dzięki zastosowaniu naboju nie ma potrzeby dokonywania odkamieniania zbiornika wody. Wadą jest konieczność wymiany tego filtra.
Akcesoria dodatkowe
O wszechstronności czyszczenia powierzchni za pomocą parownic decydują w głównej mierze akcesoria, które mogą być do niej fabrycznie dołączone. To dzięki nim mamy możliwość wyczyszczenia rozmaitych powierzchni. Najczęściej na wyposażeniu parownic spotykamy:
- dyszę podłogową do czyszczenia dużych płaskich powierzchni
- dyszę do mycia okien
- dyszę do odświeżania tapicerek i materiałów
- szczoteczki do czyszczenia wszelkich trudno dostępnych miejsc
Podsumowanie
Jeśli chcielibyście ułatwić sobie wykonywanie różnego rodzaju prac domowych warto zainteresować się urządzeniem jakim jest parownica (niekiedy zwana myjką parową). Niewątpliwą jej zaletą jest możliwość czyszczenia bez użycia chemii, dzięki czemu nie wydajemy pieniędzy na detergenty i jesteśmy tym samym za pan brat z ekologią. Ilość zastosowań jest praktycznie nieograniczona. Jeśli chcecie mieć możliwość wykorzystania profesjonalnej parownicy w Waszym domu a jednocześnie nie chcielibyście wydawać nawet kilku tysięcy na zakup sprzętu to zachęcamy do skorzystania z oferty naszej wypożyczalni – oferujemy wynajem parownic Warszawa na dogodnych warunkach.