ODKURZACZ PIORĄCY KARCHER PUZZI 10/1
Rozwiązywanie najczęstszych problemów
Problem #1: Nie działa spryskiwanie / odkurzacz nie podaje wody
Przyczyna #1: Tłoczek wewnątrz pompy wody zatrzymał się jednym położeniu. Przyczyną może być zapowietrzenie pompy, dostanie się do pompy nierozmieszanego proszku piorącego, dostanie się do pompy drobinek piasku zassanych z wodą, lub uszkodzenie pompy w trakcie pracy.
Rozwiązanie #1: Należy odłączyć wąż doprowadzający wodę (cienki wężyk z szybkozłączką) od strony odkurzacza. Pod złącze wody na obudowie odkurzacza podstawić białe wiaderko, uprzednio wyjęte z przedniej części odkurzacza. Następnie włączyć pompę wody. Ciśnienie wody powinno “wyrzucić” zanieczyszczenia z pompy. Jeśli woda zacznie lecieć strumieniem, można ponownie podłączyć wąż i kontynuować pracę. Jeśli pompa nadal nie tłoczy wody można spróbować kilkukrotnego włączenia i wyłączenia pompy wody – zwracając uwagę na to iż pompa wody jednorazowo może pracować “na sucho” nie dłużej niż kilkanaście sekund. Jeśli mimo zastosowania powyższych kroków pompa nie tłoczy wody, oznacza to trwałe uszkodzenie pompy – wówczas prosimy o kontakt z obsługą wypożyczalni.
Problem #2: Nie działa odsysanie wody / odkurzacz nie odciąga wody pod ciśnieniem z tapicerki
Przyczyna #2: Przedni zbiornik w odkurzaczu nie został przykryty pokrywką, pokrywka nad przednim zbiornikiem została niedokładnie nałożona, wąż odsysający wodę nie został podłączony lub silnik odkurzacza uległ uszkodzeniu.
Rozwiązanie #2: W pierwszej kolejności należy wcisnąć żółty przycisk odpowiadający za uruchomienie silnika (odsysania wody) – jeśli słychać pracę silnika oznacza, iż jest on sprawny. Wówczas należy sprawdzić czy pokrywka znajduje się nad wiaderkiem, do którego trafia brudna woda. Należy upewnić się również że uszczelka pokrywy szczelnie przylega do krawędzi zbiornika. Należy także sprawdzić czy wąż został prawidłowo podłączony z obydwu stron. Jeśli po uruchomieniu silnika nie słychać jego pracy lub jego praca jest bardzo głośna i towarzyszy jej nieprzyjemny zapach spalenizny oznacza to trwałe uszkodzenie silnika – wówczas prosimy o kontakt z obsługą wypożyczalni.
Problem #3: Nie potrafię podłączyć dużej końcówki do prania dywanów i wykładzin (końcówka na długiej metalowej rurze)
Przyczyna #3: Nieumiejętne podłączenie końcówki
Rozwiązanie #3: Końcówkę do prania dywanów i wykładzin podłącza się bezpośrednio do rękojeści (pistoletu). Rury nie podłącza się bezpośrednio do węża. W celu wymiany końcówki z małej na dużą należy na rękojeści przekręcić delikatnie żółty pierścień i wyciągnąć małą końcówkę do prania tapicerki. Następnie w otwór wsunąć koniec metalowej rury, zwracając uwagę aby rowki na rurze pokryły się z wypustkami wewnątrz otworu rękojeści.
Problem #4: Mam inny problem techniczny, potrzebuję pilnej pomocy dot. wypożyczonego sprzętu.
Przyczyna #4: Wystąpienie innej usterki lub awarii sprzętu.
Rozwiązanie #4: Zawsze chętnie pomożemy i postaramy się udzielić porad czy to telefonicznie czy mailowo. Pomimo tego, że wynajmowane sprzęty na bieżąco serwisujemy i dbamy o ich dobry stan techniczny i wizualny, to zdążają się awarie i usterki, których nie da przewidzieć. W przypadku awarii sprzętu, w godzinach pracy mogą się Państwo z nami skontaktować telefonicznie w celu uzyskania pomocy (godziny pracy oraz numery telefonów znajdują się w zakładce Kontakt). Niestety poza godzinami pracy nie jesteśmy w stanie odbierać telefonów. Poza godzinami pracy mogą Państwo wysłać wiadomość SMS z opisem problemu na numer tel. 514 157 888 – jednak nie możemy zagwarantować, że odczytamy wiadomość i że uda nam się pomóc w zdalnym rozwiązaniu problemu. Jeśli pojawi się drobna usterka, którą potrafią Państwo samodzielnie naprawić (np. cieknący wąż, który da się samodzielnie uszczelnić taśmą izolacyjną) to wyrażamy zgodę na przeprowadzenie drobnych napraw w sprzęcie, które pozwolą na wykonanie i dokończenie pracy. Jeśli wystąpi usterka, która uniemożliwia dalszą pracę to w najbliższym dniu roboczym w godzinach pracy wymienimy sprzęt na nowy i pozostawimy go Państwu w celu wykonania zaplanowanej pracy bez żadnych dodatkowych opłat za kolejne dni używania. Prosimy w tej sytuacji o wyrozumiałość.
Najczęstsze pytania dot. odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1
Pytanie #1: Jak długo schnie tapicerka/dywan po praniu?
Odpowiedź #1: Odkurzacz posiada na tyle mocną turbinę odpowiedzialną na odsysanie wody, że tapicerka po praniu nie jest przemoczona. Jest jedynie lekko wilgotna. W warunkach domowych potrzeba około 6-8 godzin aby reszta wilgoci odparowała.
Pytanie #2: Czy mam Państwu zwrócić puste opakowania po środkach chemicznych, które otrzymałem wraz z odkurzaczem?
Odpowiedź #2: Opakowania na chemię są wielorazowego użytku. Zarówno pojemniczki na proszek piorący jak i pozostałe butelki i słoiczki po innej chemii chętnie wykorzystamy ponownie. Jeśli nie są zniszczone to będziemy wdzięczni za ich zwrot. Dzięki temu wprowadzimy do środowiska mniejszą ilość plastiku.
Używanie środków chemicznych (porady, stosowanie, wskazówki)
#1 Proszek do prania Karcher RM760
Jest to podstawowy i jednoczenie najbardziej uniwersalny środek przeznaczony do prania wszelkich tapicerek, dywanów i wykładzin. Radzi sobie z większością zabrudzeń „dnia codziennego”. Jedną miarkę (100 gram) proszku należy rozpuścić w 9 litrach cieplej wody o temperaturze max 50 stopni C. 9 litrów przygotowanego roztworu pozwala na wypranie około 10m2 tapicerki. Aby przygotować roztwór należy z przedniej części odkurzacza Karcher Puzzi 10/1 wyjąć białe wiaderko, nalać do niego cieplej wody, wsypać cała miarkę proszku i dokładnie wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia. Następnie przygotowany roztwór przelać do zbiornika znajdującego się w tylnej części odkurzacza i ew. uzupełnić wodę do poziomu oznaczonego napisem „MAX”. Przygotowanym roztworem można wykonać zarówno wstępny oprysk w celu zmiękczenia zabrudzeń, jak i właściwy proces prania ekstrakcyjnego. Po wypraniu tapicerki wodą z proszkiem Karcher RM760 i uzyskaniu zadowalającego rezultatu, należy wypłukać tapicerkę czystą wodą, usuwając spomiędzy włókien materiału reszki proszku.
#2 MaxiFi Master Pre-spray (do wstępnego zmiękczania brudu i odplamiania)
Jeden z najmocniejszych preparatów służący do czyszczenia nawet najbardziej brudnych tapicerek i dywanów. Po wykonaniu oprysku tym preparatem, brud zostaje oddzielony od włókien materiału dzięki czemu pranie jest bardziej skuteczne a efekty czyszczenia jeszcze lepsze. 1 miarka preparatu w formie proszku umożliwia sporządzenie 1 litra gotowego roztworu. Preparat powinien być nanoszony na tapicerkę za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego. Aby przygotować roztwór należy całą miarkę proszku wsypać do opryskiwacza ciśnieniowego, wlać 1 litr gorącej wody (optymalna temperatura wody do przygotowania roztworu to 60 stopni C.; w temperaturze 60 stopni aktywują się w preparacie enzymy rozpuszczające brud. Preparat nawet po wystygnięciu zachowuje swoje cechy przez 24 godziny), proszek dokładnie wymieszać i za pomocą opryskiwacza nanieść środek na czyszczoną powierzchnie. Środek należy pozostawić na tapicerce na około 10 minut a następnie za pomocą szczotki przeszorować włosie tapicerki. Szorowanie jest bardzo ważnym etapem, dzięki któremu cały brud zostaje odpowiednio poruszony i wymieszany z presprayem – a cały proces czyszczenia jest bardziej efektywny. Po odczekaniu 10 minut i przeszorowaniu tapicerki można przystąpić do właściwego prania z użyciem odkurzacza piorącego i standardowego proszku Karcher RM760.
#3 Prochem Urine Neutraliser (środek do usuwania plam z moczu i zapachu moczu)
Jest to preparat o specjalnej formule przeznaczony do usuwania osadu z moczu na tapicerkach i dywanach. Preparat posiada właściwości dezodorujące radząc sobie z usunięciem zapachu moczu. Do powszechnego użycia preparat stosuje się w formie nierozcieńczonej. Preparat należy nanieść na tapicerkę dotkniętą problemem plam lub zapachu moczu i pozostawić aby preparat zaczął działać. Optymalnie jest pozostawić preparat na powierzchni do pełnego wyschnięcia. Jeśli nie ma takiej możliwości to należy kierować się zasadą „im dłużej tym lepiej”. Po odczekaniu należy przystąpić do właściwego prania użyciem odkurzacza piorącego i standardowego proszku Karcher RM760. Jeśli preparat Prochem Urine Neutraliser jest używany w połączeniu z innymi środkami chemicznymi to ten preparat używamy zawsze jako pierwszy – z uwagi iż powinien znajdować się na tapicerce najdłuższy czas. Preparat zawsze należy wypłukać z tapicerki przeprowadzając pranie ekstrakcyjne odkurzaczem piorącym. Urine Neutraliser może okazać się nieskuteczny w przypadku usuwania bardzo starych i trwałych plam z moczu gdzie z uryny wytrącił się już amoniak i trwale przebarwił włókna.
#4 Prochem Fresh Breeze Odour Neutraliser (neutralizator nieprzyjemnych zapachów)
Jest to silny i bezpieczny neutralizator nieprzyjemnych zapachów. Jest dość uniwersalny i radzi sobie z usunięciem większości brzydkich zapachów z tapicerek i dywanów. Preparat stosuje się wraz z odkurzaczem piorącym i używa się go na ostatnim etapie prania (w trakcie ostatecznego płukania samą wodą – bez proszku). 100 ml preparatu należy wlać do 9 litrów czystej wody. Taką czystą pachnącą wodą należy wypłukać praną powierzchnie. Płukanie z użyciem neutralizatora zabije nieprzyjemne zapachy i pozostawi świeży zapach po praniu, który będzie utrzymywał się do kilku dni.
#5 Prochem StainPro (specjalistyczny odplamiacz punktowy)
Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych odplamiaczy służący do usuwania plam białkowych i organicznych, pochodzących z żywności i napojów. Odplamiacz powinien poradzić sobie tam gdzie standardowy proszek Karcher RM760 czy Maxifi Master Pre Spray nie dały rady. Odplamiacz w szczególności usuwa plamy z soków, napojów gazowanych, świeże plamy po herbacie i kawie, z wina, z mleka, ze śmietany, plamy po tuszach wodnych, ale także krew, wymioty, odchody i inne tłuste plamy. Odplamiacz stosuje się niezależnie od używania odkurzacza piorącego. Można go stosować zarówno przed rozpoczęciem prania ekstrakcyjnego, gdy spodziewamy się że pranie może nie usunąć plamy, lub w trakcie prania gdy widzimy iż plama nie znika. Preparat znajduje się w butelce a atomizerem. Przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić jego działanie w mało widocznym miejscu – należy sprawdzić czy preparat nie odbarwia materiału. Następnie należy spryskać plamę odplamiaczem i pozostawić na około 10 minut. Następnie należy przyłożyć do zmiękczonej plamy biały bawełniany ręcznik (alternatywnie ręcznik papierowy) i starać się aby jak najwięcej plamy zostało wchłonięte w ręcznik. Jeśli będzie potrzeba można ręcznikiem szorować plamę jednak w taki sposób aby jej nie powiększyć i nie rozmazać na większej powierzchni. Najlepiej jest jest zbierać zmiękczoną plamę „od zewnątrz do wewnątrz”. Po odplamieniu można przystąpić do właściwego prania z użyciem odkurzacza piorącego i standardowego proszku Karcher RM760. W razie potrzeby można powtórzyć cały proces odplamiania i prania.
#6 Prochem Fluoroseal CF (impregnat do tapicerki i dywanów)
Prochem Fluoroseal CF to wysokiej jakości impregnat do tapicerki i dywanów, który posiada właściwości ochronne. Zawiera środek Dupont Zonyl Carpet Protector i substancję blokującą powstawanie plam dzięki czemu znacznie zwiększa odporność na zabrudzenia i zaplamienia. Technologia fluoropolimerowa sprawia, że po aplikacji materiał staje się wodoodporny i zapewnia trwałą ochronę od plam soków i tłuszczy. Preparat stosuje się zawsze na samym końcu, już po całkowitym wypraniu tapicerki i jej wypłukaniu. Preparat może być stosowany zarówno na suchą jak i wilgotną powierzchnię. Preparat należy równomiernie rozpylić za pomocą dołączonego atomizera. Wydajność preparatu to około 15m2 pokrytej powierzchni tapicerki z 1 litra impregnatu. Impregnat jest pakowany w butelki 250ml, zatem zawartość 1 butelki pozwoli na pokrycie np. średniej wielkości narożnika. Polecamy aby wybrać mebel na zabezpieczeniu, którego najbardziej nam zależy i pokryć dobrze preparatem jeden mebel uzyskując najlepsze efekty. Nie warto dzielić preparatu na dużą ilość tapicerek, gdyż nie uzyskamy odpowiedniego stopnia ochrony przed zabrudzeniami.
Pełna instrukcja obsługi
Pobierz instrukcję PDF: instrukcja_karcher_puzzi_10_1
MYJKA CIŚNIENIOWA KARCHER HD 5/15
Skrócona instrukcja obsługi
- Podłączyć wąż ogrodowy doprowadzający wodę do myjki ciśnieniowej
- Odkręcić zawór w kranie doprowadzającym wodę
- Pokrętłem w myjce znajdującym się obok złącza doprowadzającego wodę ustawić ciśnienie wody
- Włączyć myjkę głównym pokrętłem
- Wciskając spust na pistolecie lance przystąpić do czyszczenia
Ważne wskazówki dotyczącej prawidłowego używania myjki ciśnieniowej Karcher HD 5/15
- Myjka Karcher HD 5/15 jest jednym z najmocniejszym modeli myjek zasilanych z sieci 230V. Moc sprzętu to 2800W. Należy mieć na uwadze, że (zwłaszcza w starszym budownictwie) myjka może chwilowo rozłączać bezpiecznik jeśli jest mniejszy niż 16A. Jeśli myjka wybija bezpiecznik to zazwyczaj, problem nie leży w samym sprzęcie a w instalacji elektrycznej budynku. Warto wówczas podłączyć myjkę do innego gniazda, lub podłączyć ją w innym lokalu (na innym obwodzie elektrycznym z wyłącznikiem 20A).
- Kabel zasilający myjki najlepiej jest podłączyć bezpośrednio do gniazdka. Jeśli długość kabla jest zbyt krótka można zastosować przedłużacz elektryczny 230V biorąc pod uwagę następujące wymagania: Przedłużacz nie może być dłuższy niż 20 metrów; należy stosować wyłącznie przedłużacze wysokiej jakości o przekroju żył 2×2,5mm (taki przedłużacz posiadamy w ofercie naszej wypożyczalni jako dodatkowe akcesorium do wypożyczenia; Nie wolno stosować wraz z myjką tanich, marketowych przedłużaczy które najczęściej są w kolorze pomarańczowym; Po podłączeniu przedłużaczy zarówno kabel przedłużaczy jak i myjki powinny być rozwinięte – nie mogą leżeć zwinięte w pętli. Nie stosowanie się do powyższych zaleceń powoduje „grzanie się kabli” i w konsekwencji spalenie samego przedłużacza jak i spalenie silnika myjki.
- W trakcie dłuższej pracy z myjką należy zaplanować przerwy. Myjka powinna pracować jednorazowo nie dłużej niż 30 minut po których powinna nastąpić minimum 15 minutowa przerwa.
- Jeśli w trakcie pracy odkładamy lancę lub robimy nawet krótką przerwę, wyłączamy zawsze myjkę głównym pokrętłem. Nie wolno pozostawiać włączonej myjki – może to spowodować spalenie silnika.
- W trakcie czyszczenia należy postawić myjkę w takiej odległości od czyszczonej obiektu aby woda i resztki piasku nie chlapały na myjkę. Wąż ciśnieniowy jest odpowiednio długi, aby można było podejść z lancą blisko czyszczącego obiektu bez konieczności przesuwania myjki.
- Po zakończeniu pracy lub po zrobieniu przerwy w trakcie czyszczenia należy spuścić ciśnienie z pompy i węża. W tym celu wyłączamy myjkę głównym pokrętłem i wciskamy spust na lancy w celu wypuszczenia resztek wody i ciśnienia z urządzenia.
Dodatkowe akcesoria do myjki ciśnieniowej Karcher HD 5/15
- Dysza rotacyjna – pozwala doczyścić nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia z powierzchni twardych. Delikatnie wirujący strumień wody generowany przez dyszę rotacyjną zwiększa dziesięciokrotnie wydajność czyszczenia. Dyszę rotacyjna montuje się na końcu lancy czyszczącej.
- Karcher FR – przystawka do czyszczenia powierzchni twardych zapobiegająca rozchlapywaniu wody. Przystawka w formie talerza wyposażona jest w dwie obrotowe dysze, które zapewniają czyszczenie powierzchni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz bez chlapania. Przystawkę Karcher FR montuje się na końcu lancy czyszczącej.
- Pianownica – służy do podawania chemii na czyszczoną powierzchnie. Chemię stosuje się w celu zmiękczenia zabrudzeń, jeśli mamy podejrzenia ze czyszczenie samą wodą pod ciśnieniem może nie przynieść zakładanych rezultatów. Pianownica wytwarza gęstą pianę, która dłużej utrzymuje się na czyszczonej powierzchni i daje lepsze efekty czyszczenia. Do pianownicy należy wlać środek chemiczny przeznaczony do danej powierzchni, ustawić n pianownicy szerokość strumienia piany oraz dozowanie chemii. Pianiwnice podłącza się bezpośrednio do nocy myjki. Miejsce podłączenia zależy od modelu lancy.
Pełna instrukcja obsługi
Pobierz instrukcję PDF: instrukcja_myjka_5_15
Parownica Karcher SG 4/4
Instrukcja “książkowa” parownicy Karcher SG 4/4
Parownica Karcher SC5
Instrukcja “książkowa” parownicy Karcher SC5