FAQ czyli najczęściej zadawane pytania o pranie tapicerki, dywanów i wykładzin

Często pytacie nas o szczegóły dotyczące prania tapicerek, dywanów i wykładzin z wykorzystaniem odkurzacza piorącego Karcher. Z przyjemnością odpowiadamy na wszelkie pytania i przy wypożyczeniu udzielamy pełnego instruktażu oraz dzielimy się naszym doświadczeniem. Zawsze służymy pomocą oraz “dobrą radą”. Postanowiliśmy jednak spisać najczęściej pojawiające się Wasze pytania i udzielić na każde z nich wyczerpującej odpowiedzi.

Jak długo schnie tapicerka meblowa lub dywan po praniu ekstrakcyjnym?

Czas schnięcia zależy od kilku czynników m.in. od temperatury pomieszczenia, wilgotności czy cyrkulacji powietrza. W przypadku prania ekstrakcyjnego tapicerka czy dywan nie będą przemoczone, gdyż siła ssania odkurzacza piorącego jest na tyle duża, iż niemal cała woda zostanie odessana z powierzchni. Prana powierzchnia pozostanie jedynie lekko wilgotna. W celu odparowania resztek wilgoci należy pozostawić mebel lub dywan do pełnego wyschnięcia. Ten czas zależy od kilku wspomnianym powyżej czynników. Z reguły czas schnięcia wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Najczęściej w warunkach domowych całkowicie suchą powierzchnię uzyskuje się po około 6-8 godzinach. W przypadku prania wewnątrz pomieszczeń nie ma znaczenia pora roku czy temperatura na zewnątrz. Pranie można przeprowadzać zarówno latem, jesienią czy zimą. Wewnątrz pomieszczeń temperatura o każdej porze roku jest podobna. Jeśli zależy nam na jeszcze szybszym wysuszeniu tapicerki, wykładziny lub dywanu możemy skorzystać ze wszelkich dmuchaw, wiatraków, grzejników przenośnych itp. – na pewno zapewni to większy przepływ powietrza i wyższą temperaturę co na pewno przyczyni się do krótszego czasu schnięcia.

Jak długo trwa pranie dywanu lub wykładziny?

Samo pranie odkurzaczem piorącym nie jest niczym skomplikowanym. I tak naprawę na czas prania nie wpływa to czy ktoś miał doświadczenie w pracy takim sprzętem czy robi to po raz pierwszy. Nawet osoba, która po raz pierwszy styka się z odkurzaczem piorącym jest w stanie już po kilku ruchach nabrać wprawy w czyszczeniu. Przyjmuje się, że w ciągu godziny można wyprać około 10 m2 dywanu lub wykładziny.

Jak długo trwa pranie tapicerki meblowej?

Pranie tapicerek meblowych dla wielu osób jest dość przyjemną czynnością, dającą satysfakcję z dobrze wykonanej pracy – zwłaszcza gdy już w trakcie prania widać efekty. Najczęściej pierzemy tapicerkę kanap, sof, narożników, krzeseł czy materacy. Z reguły Klienci, którzy decydują się na wynajem odkurzacza piorącego chcą uzyskać jak najlepszy efekt – w końcu piorą dla siebie i niekiedy takie pranie może trwać nieco dłużej niż pranie tapicerki w Warszawie wykonywane przez zewnętrze firmy. Jednak można przyjąć uśrednione czasy prania niektórych tapicerek. I tak, na wypranie materaca dwuosobowego z obydwu stron będziemy potrzebowali około 1 godziny. Wypranie jednego fotela zajmie nam około 20 minut, zaś na dwuosobową sofę przeznaczymy około 40 minut. Wyczyszczenie średniej wielkości narożnika będzie wymagało od nas poświęcenia co najmniej 1 godziny.

Czy pranie dywanu lub wykładziny jest bezpieczne dla podłogi?

Tak. Pranie może być wykonane bezpośrednio na podłodze. W trakcie prania dywan lub wykładzina nie są przemaczane. Cała woda wykorzystywana do prania ekstrakcyjnego jest odsysana za pomocą ssawki podłączonej do odkurzacza. Po praniu powierzchnia pozostaje tylko lekko wilgotna. Z reguły od spodu materiał pozostaje niemal całkowicie suchy. Jeśli jednak niezbędne będzie wyczyszczenie bardzo brudnego dywanu z użyciem większej ilości wody z chemią, a całość będzie odbywała się na „chłonnej” drewnianej podłodze wówczas można pod dywan podłożyć np. folię malarską. Zabezpieczy to dodatkowo podłogę, jednak w większości przypadków nie jest to konieczne. Nie ma także żadnych powodów ku temu aby pominąć pranie wykładzin przyklejanych do podłogi.

Czy można chodzić po dywanie lub wykładzinie zaraz po praniu?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego aby zaraz po praniu chodzić po jeszcze mokrej wykładzinie lub dywanie. Chodzenie w żaden sposób nie wpływa na czas schnięcia czy „wygniatanie” świeżo upranego materiału. Oczywiście jeśli mamy tylko taką możliwość najlepiej jest pozostawić wyprany dywan do pełnego wyschnięcia. Jeśli nie mamy takiej możliwości można użytkować od razu pomieszczenie zwracając jedynie uwagę aby do czasu wyschnięcia nie wchodzić na powierzchnię butami prosto „z dworu”. Przyniesiony na butach brud może ponownie zabrudzić jeszcze mokrą i świeżo wypraną wykładzinę lub dywan.

Czy pranie tapicerki, dywanów i wykładzin jest bezpieczne dla małych dzieci i osób uczulonych?

Tak, jest w pełni bezpieczne. Do prania wykorzystuje się jedynie markowe i testowane środki chemiczne. Odkurzacz piorący jest posiada na tyle dużą siłę ssania, iż przy praniu niemal w całości pozbywamy się z tkaniny resztek użytego do prania proszku piorącego. Należy pamiętać, że w przypadku prania ekstrakcyjnego (prania z wykorzystaniem odkurzacza piorącego Karcher) zawsze ostatnim etapem jest płukanie pranej powierzchni czystą wodą. Dzięki temu wypłukujemy z tapicerki lub dywanu ewentualne pozostałości proszku piorącego. Tak wypłukana tapicerka lub wykładzina jest w pełni bezpieczna dla dzieci i alergików.

Czy można prać wszystkie rodzaje dywanów?

Tak, można prać wszystkie rodzaje dywanów. Najłatwiejsze w czyszczeniu są dywany syntetyczne z krótkim włosiem. Są to najczęściej spotykane dywany w naszych domach i można przyjąć że około 80-90% stanowią dywany tego rodzaju. Pranie dywanów syntetycznych z krótkim włosiem nie sprawia żadnych problemów nawet tym, którzy wynajmują odkurzacz piorący po raz pierwszy. Kolejną grupę stanowią dywany syntetyczne z długim włosiem jak np. dywany shaggy. Tutaj samo pranie także nie będzie sprawiało większych problemów. Jedynie w przypadku dywanów z długim włosiem rzadko jesteśmy w stanie uzyskać wizualny efekt „WOW”. Po prostu na dywanach z długim włosiem nie widać tak bardzo brudu. Jednak gdy zaczniemy pranie, to po kolorze odsysanej wody z głębi dywanu przekonamy się jak dużo zanieczyszczeń było zgromadzonych wewnątrz jego włókien. Trzecią grupę dywanów stanowią naturalne dywany wełniane lub orientalne jedwabne. Jest to najmniej liczna grupa i takie pranie dywanów w warszawskich domach stanowi najrzadziej świadczoną usługę. Tego rodzaju dywany także można z powodzeniem prać ekstrakcyjnie z wykorzystaniem odkurzacza piorącego. Jedynie należy zwrócić uwagę na używaną chemię, która może odbarwić np. naturalnie farbowane jedwabne dywany. Należy przed praniem zrobić test w mało widocznym miejscu, ewentualnie jeśli dywan nie jest bardzo brudny do prania można wykorzystać samą wodę jednocześnie nie przemaczając zbytnio dywanu wykonanego z naturalnego materiału. Dywany jedwabne nie lubią także zbytniego tarcia więc dobrze pominąć jest wstępne zmiękczanie brudu np. z użyciem obrotowej szczotki do prania montowanej do wiertarki.

Czy da się usunąć każdą plamę z dywanu lub tapicerki?

Na tak postawione pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Większość plam na dywanach i tapicerkach da się usunąć wykorzystując do tego podstawowy środek chemiczny jakim jest proszek do prania tapicerek i dywanów np. Karcher RM760. Ten proszek radzi sobie niemal z każdymi standardowymi zabrudzeniami jak brud, kurz czy zacieki. Pranie ekstrakcyjne odkurzaczem piorącym z wykorzystaniem proszku pozwala na usunięcie zabrudzeń gromadzonych latami na powierzchni tapicerki, dywanu czy wykładziny. Jeśli powierzchnia jest bardzo brudna można dodatkowo zastosować preparat zmiękczający zabrudzenia tzw. pre-spray. Jeśli do tego zastosujemy szczotkowanie powierzchni przez praniem ekstrakcyjnym możemy być niemal pewni, że usuniemy wszystkie zabrudzenia. Inaczej wygląda sprawa z tzw. „ciężkimi” plamami. Trudniej nam będzie usunąć plamy np. z czerwonego wina, krwi, tuszu, olejów, smarów czy gum do żucia. Do usunięcia tego typu trudnych plam stosuje się specjalistyczne odplamiacze. Często do każdego rodzaju plamy jest inny rodzaj odplamiacza. W ofercie naszej wypożyczalni do dyspozycji Klientów udostępniamy także jeden z najskuteczniejszych i stosunkowo najbardziej uniwersalnych odplamiaczy jakim jest Karcher RM 769. Ten odplamiacz usuwa palmy z oleju, pasty do butów, gumy do żucia, tuszu czy długopisów. To czy jednak uda się w pełni usunąć plamę zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się czas przez jaki materiał był narażony na działanie plamy lub czy plama była wystawiona na działanie promieni słonecznych przez dłuższy okres. Jeśli plama ma kilka lat zapewne zdążyła już stale odbarwić tkaninę. Wówczas i tak warto przeprowadzić pranie ekstrakcyjne – tapicerka lub dywan zostaną odświeżone, cały brud zostanie usunięty i zlikwidowane zostaną roztocza i nieprzyjemny zapach. Jedynie należy liczyć się z tym iż tzw. „trudna” plama może nie zostać w pełni usunięta lub w tym miejscu może pozostać przebarwienie. Jeśli jednak po powstaniu plamy zareagujemy w miarę szybko – najlepiej od razu przeprowadzimy pranie ekstrakcyjne z wykorzystaniem odkurzacza piorącego i z ewentualnym użyciem specjalistycznego odplamiacza to jest szansa, iż uda się w całości lub chociaż w dużej części pozbyć uporczywej plamy.

Co można wyprać odkurzaczem piorącym Karcher Puzzi 10/1?

Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 jest odkurzaczem z linii profesjonalnej. Decydując się na wynajem tego odkurzacza mamy możliwość korzystania z dokładnie takiego samego sprzętu z jakim przyjechałaby do nas firma sprzątająca świadcząca usługi prania tapicerki i dywanów w Warszawie. Jest to najpopularniejszy, profesjonalny sprzęt do prania ekstrakcyjnego. Dzięki odkurzaczowi możemy samodzielnie wyprać wszystkiego rodzaju meble tapicerowane jak: kanapy, narożniki, sofy, krzesła tapicerowane, pufy, materace. Wynajem odkurzacza to także świetny pomysł samodzielne na pranie tapicerki samochodowej w Warszawie – i nie chodzi tylko o pranie samych foteli w aucie, lecz także o pranie materiałowych dywaników, podłogi bagażnika i podsufitki. Odkurzacz poradzi sobie także z praniem dywanów i wykładzin. Do każdego odkurzacza dołączone są dwie końcówki do prania. Pierwsza, mniejsza wykorzystywana do czyszczenia wszelkich tapicerek, druga duża do prania dywanów i wykładzin. Zatem wypożyczenie sprzętu można skwitować jednym hasłem: „Płacisz raz – pierzesz co chcesz i ile chcesz”.

Czy da się usunąć nieprzyjemny zapach z taperki lub dywanu?

Tak. Pranie ekstrakcyjne umożliwia usunięcie większości nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystywany proszek piorący pozostawia po praniu przyjemny i świeży zapach. Jest to wystarczające to pozbycia się niezbyt intensywnych zapachów na które narażona była nasza tapicerka lub dywan. Jeśli jednak zapach jest bardzo intensywny np. zapach dymu papierosowego, zapach wymiocin czy zapach moczu zwierząt należy wówczas posiłkować się dodatkową chemią dedykowaną konkretnie do neutralizowania i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Należy zwrócić uwagę na to, iż każde źródło zapachu może wymagać innego chemicznego neutralizatora zapachów. Klientom wypożyczalni udostępniamy specjalistyczny, stosunkowo uniwersalny neutralizator zapachów Prochem Fresh Breeze Odour Neutraliser B230, który po pierwsze chemicznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy przez co stają się niewyczuwalne. A po drugie po praniu pozostawia przyjemny i świeży zapach potrafiący się utrzymywać nawet do kilku tygodni.

Nieprzyjemny zapach dywanu

Nie korzystałem wcześniej z odkurzacza piorącego. Czy sobie poradzę z praniem?

Oczywiście. Obsługa samego odkurzacza jest bardzo prosta. Przy każdym wypożyczeniu udzielamy pełnego instruktażu dotyczącego zarówno korzystania ze sprzętu jak i udzielamy porad dotyczących samego procesu prania. Każda osoba, która nie miała do tej pory kontaktu z odkurzaczem piorącym jest w stanie bez problemu wyprać każdą tapicerkę, dywan i wykładzinę. Firma Karcher zadbała o to aby sama obsługa sprzętu była bardzo intuicyjna. Odkurzacz piorący posiada jedynie dwa przyciski – do uruchomienia pompy spryskującej oraz włączenia turbiny. Dalsze pranie sprowadza się jedynie do wykonywania prostych czynności w 3 podstawowych etapach: wstępny oprysk, pranie ekstrakcyjne i płukanie. Wszystkim naszym Klientom służymy pomocą w trakcie całego okresu wynajmu.

Czy pranie dywanu zabija wirusy, bakterie, roztocza i grzyby?

Niezwykle ważne jest regularne pranie tapicerki i dywanów, które nas otaczają. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zabrudzeń gromadzi się wewnątrz materiałów. Często słyszymy od Klientów: „mam czystą tapicerkę – chcę ją tylko lekko odświeżyć”. Dopiero gdy w trakcie prania ekstrakcyjnego widzimy ile brudu, gęstej mazi i czarnej wody gromadzi się w zbiorniku odkurzacza piorącego tracimy nieco wiarę w nasze możliwości co do bieżącego utrzymania czystości. Ważne zatem jest pranie tapicerek i dywanów przynajmniej raz w roku. Optymalnym zaś rozwiązaniem było by ich czyszczenie nawet 2 razy w roku. Pranie tapicerki i dywanów przyczynia się do utrzymania odpowiedniej czystości pranej powierzchni, jednak samo pranie nie zawsze jest w stanie zabić wszystkie wirusy, bakterie czy inne mikroby. Jeśli zależy nam typowo na zabiciu drobnoustrojów i kompletowe zdezynfekowanie powierzchni to warto skorzystać z innej usługi jaką oferuje nasza wypożyczalnia czyli wynajem parownicy w Warszawie. Oferowana przez nas profesjonalna parownica Karcher SG 4/4 wykorzystywana jest do czyszczenia wszelkich powierzchni z użyciem gorącej pary wodnej. Maksymalna temperatura pary wydobywająca się pod ciśnieniem z końcówki parownicy to aż 145°C . Para o takiej temperaturze w pełni dezynfekuje, zabija bakterie, wirusy, roztocza i drobnoustroje znajdujące się na powierzchni tapicerki bądź wykładziny. Optymalnym było by przeprowadzenie czyszczenia z wykorzystaniem obydwu urządzeń czyli odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1 oraz parownicy Karcher SG 4/4. Odkurzacz zapewni dogłębne wyczyszczenie z zalegającego brudu zaś parownica dodatkowo zdezynfekuje wypraną powierzchnię.

WypozyczalniaOdkurzaczy.pl
4.9/5 (15 opinii)